A Human Papilloma Virusok több, mint 100 fajtája ismert. Jellemzőjük, hogy a különböző szerotípusok eltérő gyakorisággal, de rákos megbetegedések kialakulásához vezetheznek (pl.: méhnyakrák, gégerák, végbélrák). Az eltérő típusok eltérő helyeken okozhatnak tüneteket, melyek leggyakrabban szemölcsök képében jelentkezhetnek. A fertőzés kialakulásához az adott terület hámsérülése és fizikai kontaktus szükséges. Kiázott lábon, kézen ezért tud könnyen megtelepedni a közönséges szemölcs. Ez a betegség bár szintén fertőző, daganatos betegség kialakulására nem hordoz rizikót.
A nemi területen a HPV 11-es szerotípus okozhat szemölcsös elváltozásokat, condylomákat. Fentiekből következik, hogy a bőrtünetek fertőzőek. Mivel a nemi területet övező bőrfelületen is jelentkeznek, az óvszer használat nem véd 100%-osan a vírus ellen. A fertőzött a továbbiakban magát is könnyedén továbbfertőzheti, pl. szőrtelenítéssel. Ezen vírus daganat indukáló kockázati besorolása alacsonyos, emiatt fontos a betegség megelőzése, sz.e. kezelése. Tudnunk kell, hogy ha fertőződtünk a HPV 11-es törzsével, semmi akadálya nincs, hogy további törzsök garmadájával is fertőződjünk egy úttal, köztük pl a HPV 16, 18-as szerotípusokkal, amelyek azonban már magas rizikóval okoznak pl. méhnyakrákot. Tudnunk kell arról is, hogy a magas rizikójú HPV-vel fertőzöttek lehetünk akkor is, ha bőrtüneteink nincsenek.
Az utóbbi években a HPV által okozott szájüreg-, garat-, valamint végbélrák száma megemelkedett. Ez az adat minden további magyarázat nélkül alapot adhat arra, hogy elgondolkozzunk a megelőzés lehetőségein.
A legbiztonságosabb megelőzés a stabil párkapcsolat.
Mivel ez az elv az utóbbi években egyre kevésbé valósul meg, érdemes elgondolkodni a vakcinálás lehetőségein. Fontos, hogy a vakcina csak akkor véd, ha az első nemi aktus (fertőződés) előtt adjuk meg azt. Emiatt érdemes az OEP által támogatott védőoltást lánygyermekünknek beadatni. 2014-ben az ÁNTSZ adatai alapján 46000 jogosult hetedikes leánygyermek közül 8000 nem kapta meg az oltást. Érdemes továbbá arról is tudni, hogy a OEP által finanszírozott vakcina csak a HPV 16 és 18-as törzsek ellen véd, de a HPV 11-el szemben nem. Azonban elérhető olyan vakcina, ami a 16, 18-as törzseken túl a 6-os és 11-es törzs ellen is véd.
Vakcinációra rendelőnkben is van lehetőség: Cím: Dr. Markó Lóránt bőrgyógyász, Debrecen, Varga u. 1, I. emelet, 2. ajtó. A szolgáltatás előzetes bejelentkezést követően vehető igénybe.
A kialakult condyloma roncsolásos technikákkal kezelhető: 1. maró hatású oldatok, 2. fagyasztás, 3. mechanikai eltávolítás, 4. hővel történő roncsolás.
A kezelések után apró seb jelentkezik, ami azonban gyorsan hámosodik.
Condyloma kezelésére rendelőnkben is van lehetőség: Cím: Dr. Markó Lóránt bőrgyógyász, Debrecen, Varga u. 1, I. emelet, 2. ajtó. A szolgáltatás előzetes bejelentkezést követően vehető igénybe.
Fentiek miatt condyloma esetén javasolt lehet a HPV szerotipizálás, ami azt jelenti, hogy meghatározzuk, megfertőződött-e valamilyen HPV törzzsel és ha igen, melyikkel. Bizonyos nőgyógyászati eltérések esetén a vizsgálatot az OEP támogatja, erről érdeklődjön nőgyógyászánál. Tünetmentes nők, és férfiak esetén (függetlenül attól, hogy van-e tünetük vagy nincs) azonban a tipizálást az OEP nem finanszírozza.
HPV szűrésre lehetőség van debreceni bőrgyógyászati, nemigyógyászati magánrendelésemen is: Cím: Dr. Markó Lóránt bőrgyógyász, Debrecen, Varga u. 1, I. emelet, 2. ajtó. A szolgáltatás előzetes bejelentkezést követően vehető igénybe.
Az árakról, nemi szűrési panelekről az alábbi linkre kattintva tájékozódhat: