Az Országos Epidemiológiai Központ adatai alapján Magyarországon 2014. januártól 2014. március végéig 158 szifilisz megbetegedést regisztráltak. A regisztrált fertőzések több, mint 60%-a a férfikat érintette.
Az Országos Epidemiológiai Központ adatai szerint Debrecen városban és környékén 2014. I. negyedévben 2 szifiliszes megbetegedést regisztráltak.
A szifilisz megbetegedést a Treponema pallidum nevű dugóhúzóra emlékeztető baktérium okozza (l. cím alatti kép). A szifilisz sérült bőrön vagy nyálkahártyán keresztül fertőz. Emiatt az óvszer használata a betegség megelőzése szempontjából alapvető fontosságú. A megelőzésre jelenleg oltóanyag nem áll rendelkezésre.
A szifilisz fertőződés lehetőségei:
1. nemi úton (nemi terület, végbél, száj), akár csókkal is
2. intravénás kábítószer használat
3. anyáról magzatára
A szifilisz lefolyása több fázisban zajlik, melyekre egymástól jól elkülönülő, jellegzetes tünetek jellemzőek. Általános (!) megközelítésként a szifilisz kezdeti lefolyására a 3-as szám ad támpontot. Ezt az alábbiakban részlezetem.
A nemi aktust után a szifilisz 3 hétig lappang, tünetmentes.
A baktérium a kontaktus, illetve a behatolás helyén (pl ajak, nemi terület, végbél) a nemi aktust követően 3 héttel fájdalmatlan, éles szélű, tömött, sonkavörös alapú fekélyt okoz. A fekély kb. 3 hét alatt spontán gyógyul. Ezzel párhuzamosan a környéki nyirokcsomók fájdalmatlan megnagyobbodása jelentkezhet.
Az elsődleges szifilisz tüneteinek visszahúzódása után további 3 hét lappangás következhet.
Általában a nemi aktus után (3x3) 9 héttel jelentkeznek a másodlagos szifilisz tünetei, amelyek ezúttal már nemcsak helyileg alakulhatnak ki, hanem a szervezet egészét érinthetik. Testszerte, a tenyereket és a talpakat is érintő vörösesbarnás kiütések jelentkeznek. A nyálkahártyán szintén jelentkezhetnek fehéres kiütések. A nemi területen szemölcsös növedékek jelentkeznek. A bőrtünetek fertőzőek. Ezen túl láz, rossz közérzet, fejfájás, foltos hajhullás jelentkezhet. A szervek közül a vese, máj, szem, nyirokcsomók, csonthártya, ízület gyulladásos érintettsége jelentkezhet.
A látens szifilisz a fertőződést követően kb. 1 évvel kezdődik, akár 20 évig (a harmadlagos szifilisz tüneteinek jelentkezéséig) is tarthat. A beteg tünetmentes, de laborvizsgálatokkal igazolható a fertőzés. A beteg a látens szifilisz kezdetén még fertőzhet, a tünetek még visszatérhetnek, de 1 évvel a másodlagos szifilisz tüneteinek múltával már nem fertőző.
A fertőződést követően 3-20 évvel jelentkezhetnek a harmadlagos szifilisz tünetei. Ekkor a bőrön kisebb-nagyobb rugalmas növedékek (gummák) képződnek. A gummák a bőrön túl a májban, tüdőben és a csontban is kialakulhatnak. A gummákon túl a központi idegrendszer és a szív- és érrendszer megbetegedése is kialakulhat. A szifilisz ebben a fázisban súlyos tüneteket okoz.
A szifilisz jelentőségét növeli, hogy óvszer nélküli nemi aktus esetén gyakran HIV fertőzéssel együtt fordul elő. Ekkor a betegségek lefolyása kölcsönösen súlyosbíthatja a másikét. Emiatt fontos mindkét betegség együttes szűrővizsgálata.
Munkácsy Mihály, Ady Endre, Rettegett Iván, Nietzsche, Gauguin, van Gogh, Casanova, Al Capone
Ingyenes szifilisz szűrésre jelenleg a városi nemigondozó intézetekben van lehetőség.
Korábban az ÁNTSZ megyei intézetében is volt lehetőség anonim szifilisz szűrésre, azonban jelenleg ez a lehetőség már nem áll rendelkezésre. Azonban anonim HIV szűrés továbbra is elérhető. Cím: Debrecen, Rózsahegy u. 4. Telefonszám: +36 (52) 550 700.
Szifilisz szűrésre lehetőség van debreceni bőrgyógyászati, nemigyógyászati magánrendelésemen is: Dr. Markó Lóránt bőrgyógyász, cím: Debrecen, Varga u. 1, I. emelet, 2. ajtó. A szolgáltatás előzetes bejelentkezést követően vehető igénybe. Az árakról, nemi szűrési panelekről az alábbi linkre kattintva tájékozódhat: